Pytanie o to, w jaki sposób tworzy się wizualizacje 3D zadają nam nie tylko nasi klienci, ale także bardzo często znajomi w podczas spotkań prywatnych, którzy są zainteresowani tematem. Oczywiście nie można udzielić kategorycznej odpowiedzi i wskazać jednego, słusznego przebiegu procesu wizualizowania. W przypadku różnych firm, realizacja zlecenia przebiegać zupełnie inaczej. Dlatego w poniższym artykule skupiliśmy się na tym, w jaki sposób my współpracujemy z klientem i jak krok po kroku jak powstaje grafika 3D w Double Prism.
Jako przykład wybraliśmy wizualizację produktową, choć etapy prac w przypadku wizualizacji architektonicznych lub wizualizacji wnętrz są bardzo podobne. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda nasza praca, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
1. Opracowanie oferty
Pierwsza rozmowa z klientem zazwyczaj poprzedzona jest zapytaniem wysłanym do nas drogą mailową. Ta forma komunikacji jest zwykle preferowana przez naszych klientów, ponieważ umożliwia załączenie posiadanych materiałów, czy inspiracyjnych zdjęć, które są bardzo pomocne do opisania oczekiwań. Na tym etapie z naszej strony wyjaśniamy zazwyczaj przebieg całego procesu współpracy oraz doprecyzowujemy pewne kwestie, aby zrozumieć potrzeby klienta i przygotować wycenę konkretnego zlecenia. Kluczowe dla nas są szczególnie takie informacje jak:
- oczekiwany czas otrzymania gotowych renderów,
- typ modelowanego obiektu – w przypadku wizualizacji produktowych rodzaj przedmiotu, który będzie wizualizowany,
- liczba pożądanych zdjęć,
- budżet, jakim klient dysponuje.
Po otrzymaniu cyfrowych materiałów w formie zdjęć lub projektów oraz informacji na temat materiałów produktu, czy formy, w jakiej obiekt ma zostać przedstawiony, staramy się jak najlepiej zrozumieć zastosowanie produktu, jego właściwości i upewniamy się, że na pewno rozumiemy jakiego efektu klient oczekuje. Następnie opracowujemy niezobowiązującą ofertę. Jeżeli spotka się ona z akceptacją, możemy przejść do drugiego etapu tworzenia wizualizacji.
2. Modelowanie
Po złożeniu zamówienia rozpoczynamy modelowanie. Czasem klienci dysponują już modelami swoich produktów, które nam przekazują. W takiej sytuacji importujemy je i weryfikujemy pod kątem użyteczności. Jeżeli modele nadają się do ponownego wykorzystania, czyścimy je z ewentualnych niedoskonałości. Dzięki programom, na których pracujemy część z tych zadań możemy poddać automatyzacji, a tym samym przyspieszyć czas realizacji zlecenia. W większości przypadków model 3D jest jednak przez nas ręcznie projektowany od podstaw przy użyciu programu Blender.
Model produktu wykonujemy na podstawie specyfikacji otrzymanej od klienta. Zazwyczaj są to rysunki obiektu w postaci plików PDF, DWGlub zdjęcia. Dzięki temu, iż posiadamy obszerną bibliotekę materiałów, do wykonania modelu wystarczą nam najbardziej podstawowe informacje. Doskonale znamy specyfikę zarówno koloru Xanad, jak i HEX #738678, czy RAL1605015. Po zakończeniu prac gotowy model produktu przesyłamy do akceptacji klienta.
3. Aranżacja otoczenia i wstępne renderowanie
Gdy klient zaakceptuje model, możemy rozpocząć prace związane z aranżacją otoczenia. Po opracowaniu środowiska do prezentacji produktu ustawiamy odpowiednio perspektywę kamery. Począwszy od złotego podziału do prostej zasady trójpodziału, wykorzystujemy na tym etapie całe nasze know-how związane z fotografią produktową. Naszym zadaniem jest dostarczyć klientowi ostateczną propozycję kompozycji całego zdjęcia.
4. Detalizacja i ustawienia oświetlenia
Czwartym krokiem jest wprowadzenie życia do wizualizacji produktowej, czyli zadbanie o detale i oświetlenie. W przypadku promocyjnych wizualizacji produktowych, które prezentują obiekty w odpowiedniej aranżacji, do otoczenia wprowadzamy szereg dodatkowych elementów, które mają za zadanie nadać odpowiedni klimat całej kompozycji. Dbamy o to, aby poszczególne rozmieścić detale w sposób kreatywny, ale jednocześnie przemyślany, i precyzyjny, aby dopełniały całość kompozycji. Następnie dobieramy odpowiednie oświetlenie, aby uwypuklić najistotniejsze elementy prezentowanego produktu, pokazujące zamysł producenta. Ponownie dopasowujemy także materiały, aby cała koncepcja kolorystyczna sprawiała przyjemne wrażenie.
5. Renderowanie końcowe
Gdy tylko uzyskamy akceptację dotychczasowych prac ze strony klienta rozpoczynamy renderowanie ostatecznych wersji obrazów w wysokiej rozdzielczości. Czas trwania tego etapu prac zależy od rozdzielczości, w jakiej mamy dostarczyć grafiki klientowi. Zazwyczaj render jednego zdjęcia zajmuje czas odpowiadający parzeniu dobrej kawy.
Wyrenderowanego obrazu nie wysyłamy klientowi od razu. Jak każde zdjęcie musi on zostać uprzednio poddany odpowiedniej obróbce w programie graficznym. W Double Prism wykorzystujemy w tym celu Affinity Photo. Odpowiednio dobieramy odcienie kolorów, krzywe, kontrast i dopracowujemy inne parametry, aby finalnie otrzymać maksymalnie fotorealistyczną wizualizację produktową, odpowiadającą rzeczywistości.
6. Przekazanie projektu
Dopiero teraz wizualizacja 3D jest teraz kompletna i możemy przekazać ją klientowi. Przekazanie odbywa się poprzez wiadomość e-mail lub utworzenie specjalnego folderu w na naszych dysku wirtualnym, z którego klient może pobrać pliki. Od złożenia zamówienia do dostawy często mija mniej niż pięć dni roboczych.
Podczas realizacji wizualizacji 3D, ścisła współpraca z klientem oraz transparentność działań stanowi dla nas priorytet, dlatego na każdym etapie wyjaśniamy podejmowane kroki i w razie konieczności konsultujemy poszczególne etapy prac. Jeżeli poszukujesz dostawcy wysokiej jakości grafik 3D lub animacji – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nie wahaj się z nami skontaktować i przedstawić nam swój projekt. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i podpowiemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.