Kluczowa rola otoczenia dla wizualizacji architektonicznej

otoczenie w wizualizacji architektonicznej

Otoczenie dla wizualizacji architektonicznej jest tym czym woda dla ryb. Nie można wykonać fotorealistycznego renderingu budynku bez zadbania o wszystko co znajduje się dookoła. Na otoczenie mogą składać się drzewa, krzaki, pojazdy oraz ludzie przechadzający się po okolicy. Wizualizując drapacz chmur nie może zabraknąć w jego otoczeniu bilbordów, czy ulicznych latarni. Jeżeli chcemy uzyskać maksymalny realizm architektonicznej wizualizacji 3D niezbędna jest dbałość o elementy znajdujące się w otoczeniu budynku.

Projektowanie otoczenia (zwanego również kontekstem) to jedno z największych wyzwań jakie stoi przed grafikiem 3D podczas tworzenia wizualizacji architektonicznej. To dzięki niemu uzyskujemy realny i dynamiczny obraz. Elementy umieszczone w otoczeniu stanowią punkt odniesienia dla widza, dzięki któremu odczuwa na przykład wysokość budynku. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób poszczególne elementy otoczenia mogą wpłynąć na odbiór wizualizacji przez odbiorcę.

Najważniejsze elementy otoczenia dla wizualizacji architektonicznej

Rośliny

Rośliny są symbolem naturalnego piękna i witalności, dlatego odgrywają tak ważną rolę w wizualizacji architektonicznej. Dzięki umieszczeniu w otoczeniu roślin wzbogacamy scenę. Ponadto same drzewa umożliwiają odbiorcy szybkie zorientowanie się o szacunkowej wysokości prezentowanej nieruchomości. Istotne jest jednak, aby elementy natury stanowiły tylko i wyłącznie wartościowy dodatek do naszej wizualizacji. Nie powinny odwracać uwagi od prezentowanego obiektu, a tym bardziej go zasłaniać i uniemożliwiać odbiór.

produktowa wizualizacja 3D przedstawiająca szklany ogród zaaranżowany na salę weselną w zielonym otoczeniu
Wizualizacja 3D z wykorzystaniem drzew w otoczeniu

Pojazdy i postacie

Widok poruszających się samochodów oraz spacerujących po okolicy ludzi stanowi doskonałe połączenie statyki budynku z elementami dynamicznymi. W ten sposób tworzy się żywa, realistyczna scena. Dynamiczne elementy otoczenia mogą również rzucać cienie na budynek, dzięki którym widz jest w stanie wyobrazić sobie przemieszczające się postacie i zwrócić uwagę na perspektywę, z której prezentowany jest budynek.

Wizualizacja architektoniczna zawierająca te elementy jest obrazem pełnym życia. Osoba umieszczona w odpowiednim miejscu w otoczeniu może wywołać u widza efekt przestrzeni. Warto zadbać o to, aby elementy, które przedstawiane są jako obiekty ruchome posiadały delikatny efekt „rozmycia”, co nada im dodatkowego dynamizmu. Zastosowanie rozmycia sprawi również, że elementy nie będą skupiały na sobie nadmiernej uwagi odbiorcy, dzięki temu unikniemy chaosu na wizualizacji 3D i nie odciągniemy wzroku widza od głównego obiektu.

Architektoniczna wizualizacja 3D nowoczesnego osiedla mieszkaniowego - apartamenty Polna 1
Architektoniczna wizualizacja 3D z ruchomymi pojazdami w otoczeniu

Bilbordy i tablice reklamowe

Umieszczenie bilbordów oraz tablic reklamowych jest szczególnie wykorzystywane w przypadku wizualizowania kompleksów komercyjnych. Szyld umieszczony na wizualizacji architektonicznej powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby kontrast pomiędzy tłem a znakiem był wyraźnie dostrzegalny. Zgodnie z zasadą kontrastu, jeżeli tło jest ciemnym, ciężkim kolorem, to tekst powinien być jasny i lekki. Wszelkie znaki i bilbordy na wizualizacji powinny być po prostu przejrzyste i czytelne w odbiorze.

Umieszczając na wizualizacji 3D tablicę reklamową warto zadbać o odpowiednie ustawienie rzucającego przez nią cienia, aby podkreślał trójwymiarowość zdjęcia. Czasem konieczne może być także nałożenie na tablicę efektu odblaskowego, dzięki czemu nasza wizualizacja architektoniczna staje się jeszcze bardziej fotorealistyczna.

Wizualizacja architektoniczna 3D nowoczesnego budynku handlowego wraz z aranżacją otoczenia i parkinkiem
Wizualizacja 3D obiektu komercyjnego z szyldem reklamowym

Niebo

Niebo stanowi niezbędną część każdej wizualizacji architektonicznej. Za jego pomocą projektant 3D przekazuje odbiorcy informację o pogodzie bądź porze dnia. Dodając niebo do otoczenia warto jest trzymać się jednej, podstawowej zasady dotyczącej zabarwienia nieba:

Im bliżej widza tym niebo powinno być cięższe i ciemniejsze, im dalej tym powinno się stopniowo rozjaśniać i nabierać lekkości1 .

Innymi słowy niebo tuż nad horyzontem powinno mieć najjaśniejszą barwę, natomiast fragment znajdujący się najbliżej odbiorcy powinien być najciemniejszego koloru. Ma to ogromy wpływ na poczucie przestrzeni oraz perspektywy.

Żeby niebo na wizualizacji architektonicznej dobrze się prezentowało niezbędne jest umieszczenie na nim chmur. Dzięki nim przekazywana jest informacja o panujących na wizualizacji warunkach pogodowych. Ponadto chmury umieszczone pod odpowiednim kątem będą kolejnym elementem, który nada całemu obrazowi silnego poczucia perspektywy.

Projekt wizualizacji architektonicznej wraz z otoczeniem
Wizualizacja 3D osiedla wraz z otoczeniem

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie wskazówką nie tylko dla projektantów 3D, ale również dla deweloperów, architektów, czy inwestorów, którym zależy na przedstawieniu nieruchomości w realistyczny i atrakcyjny sposób.

Jeżeli zastanawiasz się jakie otoczenie będzie najbardziej odpowiednie dla Twojej nieruchomości – zapraszamy do kontaktu. Chętnie poznamy szczegóły dotyczące inwestycji i doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania dla prezentacji obiektu.

1 https://www.researchgate.net/publication/220982572_Clouds_and_stars_efficient_real-time_procedural_sky_rendering_using_3D_hardware 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*