7 elementów, które wpływają
na koszt architektonicznej wizualizacji 3D

wizualizacja 3d budynku architektonicznego

Większość deweloperów i architektów korzysta z wizualizacji 3D, aby ich klienci mogli zobaczyć, jak będzie wyglądać projekt po jego zrealizowaniu. Nie ulega wątpliwości, że fotorealistyczne zdjęcia inwestycji stanowią doskonałe narzędzie marketingowe i sprzedażowe. Pozwalają także uniknąć wystąpienia błędów podczas projektowania. Klientów jednak w szczególności interesuje jedna kwestia – ile to będzie kosztowało?

Koszt wykonania wizualizacji 3D różni się w zależności od wielkości nieruchomości, poziomu skomplikowania, czy wymagań klienta pod katem dalszego wykorzystania grafiki. Aby wyjaśnić ile warta jest wizualizacja 3D przyjrzyjmy się co składa się na ostateczną wycenę usługi.

Co wpływa na koszt wizualizacji 3D?

Obecnie wizualizacje architektoniczne 3D są popularnym narzędziem, wykorzystywanym w pracy architektów, deweloperów, czy pośredników nieruchomości. W porównaniu z ręcznymi szkicami czy projektami technicznymi, które pozostawiają pole dla wyobraźni, fotorealistyczna wizualizacja może z łatwością przedstawić pomysł twórcy i uzyskać aprobatę w oczach klienta bądź inwestora.

Jednocześnie niejasny z początku koszt wykonania wizualizacji 3D może zniechęcać do podjęcia decyzji o zleceniu wykonania tej usługi. Poniżej przedstawimy 7 punktów, które wpływają na koszt wykonania wizualizacji.

Czynniki techniczne

1. Skala i rozmiar projektu

Zarówno skala jak i rozmiar mają ogromne znaczenie przy wycenianiu wizualizacji architektonicznej. Budynki mogą mieć one różne kształty i rozmiary, dlatego każda wizualizacja stawia przed grafikami inne wyzwanie i wymaga szczególnych rozwiązań. Wizualizacja może przedstawiać nowoczesną willę, wysoki budynek, całe osiedle mieszkaniowe lub centrum handlowe. Wysokość i powierzchnia budynku wpływają na koszt realizacji. Im większy i wyższy budynek tym więcej czasu będzie potrzebował projektant 3D, aby wykonać wizualizację i tym samym wzrosną koszty jej wykonania.

2. Styl

Fotorealistyczna wizualizacja 3D musi być prawdziwym odzwierciedleniem projektu. Detale i styl zastosowane w projekcie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w ostatecznym zdjęciu. Styl jest ważnym czynnikiem przy wycenianiu wizualizacjach architektonicznych. Niektóre style posiadają złożone formy i mnogość dekoracji, przez co modelowanie poszczególnych elementów budynku staje się bardzo pracochłonne. Styl modernistyczny będzie bowiem mniej skomplikowany od klasycyzmu, czy baroku, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu i wysiłku ze strony projektantów 3D.

3. Otoczenie

Kreowanie otoczenia, w którym zaprezentowany zostanie budynek jest kolejnym elementem, który wpływa na koszt wykonania wizualizacji. Istnieją trzy główne rodzaje otoczenia w wizualizacjach 3D:

  • Zdjęcie – jest najtańszym w realizacji sposobem na zaprezentowanie okolicy. Stanowi również doskonałą bazę do zademonstrowania efektów przed i po realizacji projektu. W przypadku tego rodzaju otoczenia wizualizację budynku umieszczamy na zdjęciu, aby odbiorca mógł wstępnie zapoznać się z kontekstem i końcowym efektem zrealizowanego projektu.
  • Budynki duchy – pod tą intrygującą nazwą kryje się sposób umieszczania wizualizowanego budynku w otoczeniu innych obiektów, które wykonane są w niskiej rozdzielczości (tak zwane low-poly). Wprowadzają do projektu bardzo dyskretne otoczenie, w którym żaden obiekt nie odwraca uwagi odbiorcy od głównego elementu wizualizacji. Jednocześnie są proste i szybkie w wykonaniu.
  • Fotorealistyczne środowisko – jest to najczęstsza forma prezentacji wysokiej klasy projektów architektonicznych. Stanowią oczywiście dodatek do podstawowego budynku, jednak wprowadzają do wizualizacji 3D niezwykle istotny realizm. Tylko grafika, na której prezentowanemu budynkowi towarzyszy niesamowity krajobraz może wywołać efekt zachwytu u odbiorców.

Wybór środowiska zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. W Double Prism doradzamy, który rodzaj będzie najbardziej efektywny i sprawdzi się w przypadku konkretnego projektu.

Wizualizacja 3D tarasu wkomponowanego w zdjęcie

4. Widoki

Koszt wykonania wizualizacji w dużej mierze zależy od tego, z ilu perspektyw zostanie przedstawiony budynek. Różne punkty widzenia mogą zbudzać różne emocje u odbiorcy. W przypadku niektórych projektów wystarczające może się okazać przedstawienie budynku tylko z jednej perspektywy, podczas gdy inne nieruchomości powinny zostać zaprezentowane z kliku kątów, z lotu ptaka bądź z perspektywy człowieka aby projektant 3D mógł odzwierciedlić ich głębię i piękno.

Wizualizacja 3D apartamentowców przy ulicy Polnej 1
Wizualizacja 3D nowoczesnego osiedla mieszkaniowego
Architektoniczna wizualizacja 3D nowoczesnego osiedla mieszkaniowego - apartamenty Polna 1
Wizualizacja 3D nowoczesnego osiedla mieszkaniowego

5. Postprodukcja

W procesie postprodukcji wydobywamy głębię i naturalność z obrazu. Pogoda, ludzie, czy dodatkowe elementy takie jak na przykład samochody jadące po ulicy mogą wpływać na realizm wizualizacji 3D. Obraz spacerujących ludzi z psem może dać odbiorcy grafiki poczucie spokoju i przynależności do przedstawianej sytuacji. Stopień szczegółowości, jaki chcemy uzyskać również wpływa na cenę wizualizacji architektonicznej, jednak warto o nią zadbać, ponieważ pomaga w ożywieniu projektu.

Inne czynniki wpływające na koszt wizualizacji 3D

1. Umiejętności projektanta 3D

Wykonanie fotorealistycznej wizualizacji architektonicznej wymaga czasu i wysiłku ze strony twórcy. Wiedza fachowa oczywiście zwiększa koszt projektu. Co jednak jest istotne – wykwalifikowany ekspert zapewnia także szybszą i terminową pracę wykonaną w sposób profesjonalny.

2. Oprogramowanie i infrastruktura techniczna

Na wycenę wizualizacji ma także wpływ infrastruktura techniczna, która jest niezbędna do wykonania projektu. Składają się na nią farmy komputerów, licencje na oprogramowania, wtyczki do programów graficznych. Im więcej elementów zaplecza technicznego zostanie zaangażowane w wykonanie wizualizacji 3D tym koszty jej realizacji będą wyższe.

Podsumowując

Rozmiar, styl, otoczenie, widoki i postprodukcja są głównymi czynnikami, jakie wpływają na ostateczny koszt wykonania wizualizacji 3D. Jeżeli nie jesteś pewny, jaka konfiguracja sprawdzi się w przypadku Twojej inwestycji – zapraszamy do kontaktu. Opowiemy kilka tajemnic i przedstawimy, w jaki sposób możemy wykonać dla Ciebie projekt, dostosowany do konkretnych wymagań, budżetu i czasu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*