Jak wybrać otoczenie dla wizualizacji architektonicznych?

W przypadku wizualizacji architektonicznych zaprojektowanie otoczenia, zwanego również kontekstem jest jednym z najistotniejszych etapów realizacji. Prezentacja nieruchomości w odpowiednim otoczeniu ma bowiem bezpośredni wpływ na odbiór całości projektu. Sprawia, że grafika staje się efektywna i przyciąga uwagę odbiorców. W Double Prism na realizację kontekstowych wizualizacji architektonicznych mamy kilka propozycji. 

Jeżeli miałeś już okazję zapoznać się z naszym artykułem o kluczowej roli otoczenia w wizualizacjach architektonicznych, to z pewnością wiesz, jak wiele elementów wpływa na ostateczny odbiór grafiki. Szczególnie jest to istotne w przypadku prezentacji nieruchomości z lotu ptaka. Modelowanie poszczególnych elementów kontekstu jest jednak pracochłonne, a tym samym wpływa na ostateczny koszt i czas realizacji. Nie każda wizualizacja wymaga jednak tego typu zaangażowania. W zależności od oczekiwań klientów możemy zaproponować cztery różne rodzaje kontekstu dla prezentacji obiektu. Przyjrzymy się ich charakterystyce. 

Budynki duchy jako otoczenie

W przypadku tego rodzaju kontekstu, budynki otaczające nieruchomość są prostymi, białymi bryłami o kształtach przybliżonych do ich rzeczywistych kształtów. Ten typ wizualizacji sprawdzi się w szczególności, gdy render ma na celu zaprezentowanie samego projektu nieruchomości, a otoczenie ma jedynie umożliwić odbiorcy wyobrażenie sobie rozmiarów budynku na tle otaczających go innych obiektów.

Zastosowanie “budynków duchów” pozwala zaoszczędzić także czas, dlatego tego typu wizualizacje stanowią odpowiedni wybór, gdy termin na wykonanie zlecenia jest krótki. Otoczenie w postaci “budynków duchów” skutecznie odzwierciedla jednak rzeczywistą lokalizację budynku, dzięki czemu odbiorcy mogą zorientować się, w jakim środowisku powstanie nieruchomość i jakie obiekty będą znajdowały się dookoła niej.

wizualizacja architektoniczna apartamentowca brda
“Budynki duchy” otaczające Apartamentowiec Brda

Wkomponowanie wizualizacji w zdjęcie

Technologia 3D ma niemalże nieograniczone możliwości. Dzięki zaawansowanym programom komputerowym jesteśmy w stanie wkomponować model nieruchomości w dostarczone przez klienta zdjęcie. Istotne jest tylko, aby zostało ono wykonane w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. W przypadku tego typu realizacji, w pierwszej kolejności tworzymy szczegółowy, fotorealistyczny model przyszłej nieruchomości, a następnie umieszczamy go na otrzymanej fotografii terenu. Co otrzymasz dzięki temu?

Twoja wizualizacja z pewnością wzbudzi zainteresowanie odbiorców, ponieważ będziesz mógł zestawić obok siebie obecny i przyszły wygląd otoczenia. Grafiki i animacje typu “przed i po” spotykają się z dużym zainteresowaniem odbiorców, a jednocześnie, podobnie jak otoczenie “budynków duchów” skutecznie skracają czas wykonania wizualizacji 3D. 

Otoczenie modelowane na podstawie zdjęć

W przypadku wizualizacji architektonicznych, inwestorom, projektantom, czy deweloperom zależy na tym, aby nieruchomość została zaprezentowana w otoczeniu zgodnym z rzeczywistością. Nie zawsze jednak nasi klienci mają możliwość wykonania, czy dostarczenia nam zdjęć, których rozdzielczość umożliwiałaby nam wkomponowanie modelu budynku w zdjęcie. W takich przypadkach na podstawie dostarczonych fotografii samodzielnie modelujemy poszczególne elementy otoczenia, a następnie umieszczamy budynek w kontekście. 

Proces tworzenia wizualizacji architektonicznych, dla których modelowane jest otoczenie na podstawie zdjęć wymaga najwięcej pracy ze strony grafików 3D, dlatego może wpływać na zwiększenie kosztu i czasu realizacji całego zlecenia. 

Wykorzystanie biblioteki modeli

Nawet jeżeli klient nie dysponuje fotografiami o odpowiedniej jakości, nie zawsze musi wiązać się to z rezygnacją z fotorealistycznego otoczenia. Możemy bowiem skorzystać z naszej bogatej biblioteki modeli 3D. 

Wiele lat pracy w grafice 3D pozwoliły nam zbudować własną, rozbudowaną bibliotekę licznych modeli 3D, w otoczeniu których możemy zaprezentować nieruchomość. W przypadku wizualizacji architektonicznych często korzystamy z nich w celu wzbogacenia kontekstu dla danej nieruchomości. Dzięki temu skutecznie redukujemy czas niezbędny do wykonania zlecenia. Oczywiście, tworząc grafikę 3D za każdym razem dopasowujemy styl otoczenia zarówno do bryły wizualizowanej nieruchomości oraz instrukcji i oczekiwań klienta. Wybieramy z naszej biblioteki tylko takie modele, które pasują do charakteru realizacji zarówno wysokością, jak i stylem, czy powierzchnią. 

Wizualizacja projektu tarasu dla Glashaus

Brak otoczenia nie taki zły

Czy można zrobić wrażenie na odbiorcach prezentując nieruchomość bez otoczenia? Jak najbardziej. Oczywiście, odpowiednio dobrany kontekst wpływa na wyobraźnię i pozwala uzyskać realny oraz dynamiczny obraz. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z otoczenia można zrezygnować, na przykład gdy render ma przedstawiać sam koncept projektanta lub zachodzi obawa, że umieszczenie budynku w zaaranżowanym środowisku mogłoby negatywnie wpłynąć na uniwersalność projektu. W takiej sytuacji wizualizację przyszłej nieruchomości można potraktować jako wizualizację produktową (promocyjną) i pozwolić grafikowi uruchomić wyobraźnię. Jest to rozwiązanie, z którego również korzystają nasi klienci. Poniżej prezentujemy jedną z realizacji, w których zrezygnowaliśmy z tworzenia otoczenia na rzecz kreatywnego podejścia. 

Wizualizacja projektu dla BoSystem

Podziel się z nami swoją opinią

Bardzo jesteśmy ciekawi jakie jest Twoje zdanie na temat otoczenia w przypadku wizualizacji architektonicznych. Jak oceniasz naszą realizację bez tła? Być może uważasz, że nie jest to odpowiedni wybór dla prezentowania nieruchomości? Będzie nam niezwykle miło, jeżeli podzielisz się z nami swoją opinią w komentarzu. 

Jeżeli natomiast poszukujesz firmy, która wykona dla Ciebie wizualizację architektoniczną – zapraszamy do kontaktu. Przedstaw nam swój pomysł, a my zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie, aby nieruchomość prezentowała się jak najlepiej i przykuwała uwagę odbiorców.