Różnica między renderingiem a wizualizacją 3D

Deweloperzy, inwestorzy, architekci, producenci, czy sprzedawcy, aby zwrócić uwagę obiorców na swoje produkty bądź usługi, coraz częściej korzystają z możliwości jakie oferuje dynamicznie rozwijająca się grafika 3D. Duża część interesujących grafik, które możemy obserwować na stronach internetowych, w mediach społecznościowych lub na banerach to właśnie wizualizacje. Ale czy na pewno wizualizacje? Może rendering 3D albo modele 3D?

Pojęcia te bywają używane zamiennie, pomimo tego, że rendering 3D, modelowanie i wizualizacja zasadniczo różnią się od siebie. W poniższym artykule przybliżymy różnice pomiędzy tymi trzema najpopularniejszymi, ale również najczęściej mylonymi pojęciami.

  1. Czym jest modelowanie?
  2. Czym są wizualizacje 3D?
  3. Różnica pomiędzy wizualizacjami 3D a renderingiem 3D.
  4. Podsumowanie.

Czym jest modelowanie 3D?

W grafice komputerowej modelowaniem 3D określamy proces tworzenia i modyfikowania obiektów trójwymiarowych przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego. Obiekt, otrzymany w ten sposób, nazywamy modelem 3D, który następnie można przedstawić w formie dwuwymiarowego obrazu dzięki procesowi renderowania[1].

Model 3D bywa może także posłużyć do wykonania animacji, gry komputerowej lub do wykonania fizycznego produktu dzięki drukowaniu 3D. Oczywiście każde z zastosowań wymaga odpowiedniego przygotowania samego modelu ze strony grafika 3D.

Siatka modelu 3D w programie graficznym
Model 3D w programie graficznym
Wizualizacja 3D modelu po renderingu

Czym są wizualizacje 3D?

Wizualizacja 3D, której synonimem jest grafika 3D to fotorealistyczny obraz dwuwymiarowy uzyskiwany przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego. Sztuka wizualizacji łączy w sobie mistrzostwo techniczne i artystyczne – jest zwieńczeniem różnych umiejętności, w tym projektowania, kompozycji, równowagi, symetrii, fotografii, koloru, nastroju, struktury, technologii budowy, procesu i technologii cyfrowej. Dzięki tym umiejętnościom powstają obrazy, interaktywne prezentacje oraz filmy.

Wizualizowanie to wieloetapowa procedura prowadząca do powstania modelu w trójwymiarowej płaszczyźnie. Nie działamy tylko w płaszczyźnie X i Y. Równie istotna jest głębokość – płaszczyzna Z. Gdy model przybierze swoją ostateczną formę, grafik umieszcza go w scenie, w której będzie obrazowany. Następnie do sceny dodawane są odpowiednie tekstury i światła. Wszystkie efekty finalnie zostaną dostosowane w taki sposób, aby ostateczny efekt był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego obrazu.

wizualizacja 3D osiedla apartamentowców
Architektoniczna wizualizacja 3D
Wizualizacja 3D wnętrza łazienki

Różnica pomiędzy wizualizacjami 3D a renderingiem 3D.

Przechodzimy do sedna, czyli do najczęściej mylonych pojęć w zakresie grafiki 3D. Trudności w rozróżnieniu wizualizacji od renderingu wynikają najprawdopodobniej z faktu, że są one ze sobą w praktyce bardzo powiązane. Z tego względu również zdarza się, że określenia te bywają stosowane wzajemnie. Czasem nawet można spotkać się z definicją, że synonimem wizualizacji jest rendering.

Jak jest w rzeczywistości?

Renderowanie 3D to automatyczny proces, dzięki któremu uzyskujemy wysoce realistyczną, cyfrową grafikę przedstawiającą budynek, produkt lub pomieszczenie. Jest to jednocześnie jeden z ostatnich, ale jednocześnie jeden z najistotniejszych etapów wykonywania wizualizacji.

Rendering można porównać do wywoływania zdjęcia i pomimo tego, że proces ten jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga działania grafika, to jest jednocześnie bardzo skomplikowany i czasochłonny. W trakcie renderingu program wylicza cienie, sposób załamania światła, mgłę, atmosferę i wszystkie inne czynniki wpływające na ostateczny efekt wizualny otrzymanej w ten sposób grafiki.

Wizualizacja jednego produktu w trzech wariantach kolorystycznych

Dlaczego jest to istotne?

Może się wydawać, że różnice między wizualizacją i renderingiem nie są szczególnie ważne. W rzeczywistości jednak mogą prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień na linii klient – grafik. Może się bowiem zdarzyć, że wykonawca zapytany o wykonanie wizualizacji 3D sporządzi kosztorys, który będzie opiewał na wszystkie elementy niezbędne do wykonania wizualizacji między innymi – modelowanie oraz rendering, w sytuacji w której posiadacie Państwo gotowy model 3D, wymagający tylko i wyłącznie wyrenderowania, aby móc zaprezentować go za pomocą dwuwymiarowego obrazu (grafiki). W takiej sytuacji z pewnością zniechęceni ceną usługi zrezygnujecie Państwo z danej firmy graficznej, niepotrzebnie tracąc cenny czas na szukanie kolejnego wykonawcy.

W Double Prism zdajemy sobie sprawę z tego, że nie macie Państwo obowiązku posiadać aż tak specjalistycznej wiedzy podczas zlecenia usług graficznych. Dlatego każdorazowo przed podjęciem się zlecenia szczegółowo ustalamy zakres usługi, pytamy o Państwa oczekiwania wobec realizowanej grafiki 3D oraz o materiały, jakimi Państwo dysponujecie. Dopiero na podstawie uzyskanych od Państwa wiadomości przystępujemy do przygotowania możliwie jak najbardziej szczegółowego kosztorysu i przedstawiamy proponowany termin realizacji.

Niezależnie od tego, czy jesteście Państwo w zapotrzebowaniu na wizualizację 3D, model 3D, czy usługę renderowania – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i zaproponujemy najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązania z zakresu grafiki 3D.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/3D_modeling

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*