Dlaczego potrzebujesz wizualizacji? Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć już na samym początku projektu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i uniknąć zbędnych kosztów. Wszystko zależy tak na prawdę od tego, czy zamierzasz wykorzystać grafikę do reklamy na Facebooku, czy może planujesz wydrukować ją na pełnowymiarowym billboardzie. Zarówno od rozdzielczości, jak i rozmiaru grafiki zależy ostateczna cena wizualizacji oraz czas realizacji zlecenia.
Istnieje co najmniej kilka istotnych elementów, które mają wpływ na ostateczny koszt i czas realizacji podczas tworzenia grafik 3D. Najważniejsze z nich opisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, do którego serdecznie zapraszamy. Jednak pikselom i rozdzielczości wizualizacji postanowiliśmy poświęcić osobny wpis, ponieważ jest to złożone zagadnienie i naszym zdaniem wymaga indywidualnego omówienia. Wiedza o tym, w jaki sposób przeznaczenie grafiki wpływa na jej koszt, może nie tylko przyspieszyć cały proces realizacji, ale również pozwoli Ci zapłacić mniej za usługę grafika. Brzmi ciekawie? Zostać zatem z nami do końca.
Piksele a renderowanie i cena wizualizacji
Zanim szczegółowo przedstawimy, w jaki sposób piksele oraz rozmiar i rozdzielczość grafiki wpływają na ostateczną wycenę usługi graficznej, warto omówić podstawowe pojęcia, których będziemy używać w dalszej części artykułu.
Czym jest piksel?
Piksel to najmniejsza jednostka cyfrowego obrazu lub grafiki, którą można wyświetlić i przedstawić na cyfrowym urządzeniu. Połączone piksele tworzą pełny obraz, grafikę, wideo, czy każdy inny element widoczny na ekranie komputera lub innych urządzeń elektronicznych.
Innymi słowy, piksel to element obrazu (z ang. pix = obraz, el = element).
Rozdzielczość, czyli rozmiar obrazu
Za pomocą rozdzielczości określamy wymiary obrazu, czyli jego szerokość i wysokość, które oznaczane są za pomocą pikseli. Obraz o szerokości 1000 pikseli i wysokości 1000 będzie miał łącznie aż milion pikseli (1000px x 1000px = 1 000 000 px).
Wyższe rozdzielczości oznaczają, że na cal przypada większa liczba pikseli. Tym samym tworzone są wyraźne obrazy, wysokiej jakości. Z kolei obrazy o niższych rozdzielczościach mają mniej pikseli. Jeżeli zatem te kilkanaście, czy kilkadziesiąt kilka pikseli jest zbyt dużych (np. po rozciągnięciu obrazu), mogą stać się nieczytelne lub „rozmazane” jak na obrazku po prawej stronie.
Zagęszczenie pikseli
Z gęstością pikseli zazwyczaj mamy do czynienia, gdy wysyłamy jakąś grafikę do druku. Drukarnia zazwyczaj wymaga, aby obrazy zostały dostarczone w 300 DPI (punktach na cal) lub PPI (pikselach na cal). Gęstość pikseli ma wpływ na ostrość oraz czytelność obrazu. W przypadku, gdy mamy dwie grafiki o takiej samej rozdzielczości, to obraz o większej gęstości pikseli będzie wyraźniejszy. Ponadto taka wizualizacja będzie także o wiele bardziej realistyczna, a przecież o taki efekt nam chodzi, prawda?
Drukując obraz o rozdzielczości na przykład 1920 x 1080 pikseli w dwóch różnych rozmiarach, jednym rzeczywistym, a drugim powiększonym, to nie zmieniamy rozdzielczości. Pozostanie ona taka sama. Natomiast w przypadku większego obrazu, zmniejszy się gęstość pikseli, przez co grafika może po prostu być nieczytelna i wyglądać znacznie gorzej.
Skalowanie grafiki
Warto już na samym początku współpracy poinformować wykonawcę, do czego potrzebujesz grafiki. Dzięki temu otrzymasz wizualizację 3D w odpowiedniej jakości, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb oraz rzeczywistego przeznaczenia obrazu. Rozdzielczość obrazu i gęstość pikseli wizualizacji jest bowiem ustawiana przed wyeksportowaniem projektu do renderowania.
Oczywiście, jeżeli potrzebujesz mniejszej grafiki nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmniejszyć rozmiar otrzymanej wizualizacji. Zmniejszanie obrazu przez skalowanie w dół spowoduje kondensację szczegółów, dzięki czemu obraz będzie wdawał się ostrzejszy. Warto jednak zaznaczyć, że render o wysokiej rozdzielczości i gęstości pikseli będzie droższy, ponieważ trwa dłużej i bardziej eksploatuje komputer. Jeżeli zatem potrzebujesz wizualizacji 3D tylko na potrzeby promocji w mediach społecznościowych, koniecznie poinformuj o tym grafika na początku współpracy. Dzięki temu zlecenie zostanie zrealizowane szybciej, a Ty unikniesz niepotrzebnych kosztów.
Sytuacja komplikuje się, jeżeli otrzymasz grafikę 3D w standardowej rozdzielczości i gęstości, a zamierzasz wydrukować ją np. na dużym bilbordzie. Standardowe parametry obrazu różnią się w zależności od firmy graficznej, z której usług korzystasz. U nas w Double Prism jest to 1920x1080px oraz 75/96 DPI [1].
W przypadku zwiększania rozmiaru obrazu – w tym przypadku renderu- przez skalowanie w górę pomiędzy istniejącymi pikselami tworzy się dodatkowa przestrzeń. Następnie w powstałe luki dodawane są nowe piksele, aby zapełnić pustą przestrzeń. Ostatecznie grafika będzie wyglądała na rozmytą, nie będzie czytelna dla odbiorcy, a już z pewnością taka wizualizacja nie będzie fotorealistyczna. Zazwyczaj w takim przypadku konieczne będzie wykonanie dodatkowego renderu o odpowiednich parametrach.
Cena wizualizacji a koszty ponownego renderowania
Gdy rozdzielczość i gęstość pikseli ulegną zmianie po renderingu, konieczne może okazać się jego ponowne wykonanie. Czasem niezbędne jest nawet specjalne przeprojektowanie całej wizualizacji. To potencjalnie może podnieść koszt realizacji i wydłużyć harmonogram. Renderowanie na potrzeby strony internetowej, mediów społecznościowych, ulotek, czy banerów reklamowych może się różnić pod względem rozdzielczości i gęstości pikseli. Dlatego, aby uniknąć dodatkowych kosztów i zmian w harmonogramie warto już na samym początku przedstawić grafikowi cel wykonywanej wizualizacji. Doświadczone agencje już podczas pierwszego kontaktu pytają o przeznaczenie grafik. Jednak jeżeli z strony wykonawcy nie padnie takie pytanie, warto z własnej inicjatywy doprecyzować tę kwestię.
Maksymalizacja wartości
Agencje graficzne mogą pomóc Ci zdecydować o wymiarze grafiki, wyborze kolorów, czy ustawieniu odpowiednich kątów kamer dla lepszej prezentacji obiektu. Nie będzie jednak w stanie nic ze swojej strony zasugerować, jeżeli nie będzie znała celu renderowania. Dla maksymalizacji efektów warto wybrać agencję, która poświęci czas na wysłuchanie Twoich potrzeb i konsultacje, w trakcie których upewni się, że odpowiednio zrozumiała Twoje oczekiwania. Dzięki temu będzie mogła dobrać narzędzia w taki sposób, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Przeznaczenie grafiki to nie wszystko
Przekazanie informacji o przeznaczeniu grafik i wymagań dotyczących renderowania to dopiero początek dobrej współpracy z grafikiem. Jednak na tym budowanie skutecznej komunikacji się nie kończy. Zawsze warto zapytać agencję o ich zalecenia lub dodatkowe opcje, które mogą pomóc w uzyskaniu najlepszego efektu. Zatrudnij ekspertów do wykonania wizualizacji i nie wahaj się zapytać ich o proponowane rozwiązania, które pozwolą Ci jak lepiej wykorzystać budżet. Najlepsi wykonawcy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pozwala im udzielać świadomych i skutecznych porad.
Wiemy, że nieoczekiwane koszty potrafią być frustrujące. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci znaczenie pikseli, oraz w jaki cena wizualizacji i czas realizacji uzależnione są od rozdzielczości obrazu oraz gęstości pikseli. Jeżeli poszukujesz agencji, która zrozumie Twój cel renderowania i pomoże Ci ożywić Twoją wizję, chroniąc Cię przed niepotrzebnymi kosztami – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością poznamy szczegóły Twojego projektu i pomożemy w doborze odpowiednich rozwiązań.