Czy program Blender może być profesjonalnym narzędziem?

program blender

Do napisania tego artykułu zainspirowała nas rozmowa z jednym z klientów, który zapytał, czy w Double Prism pracujemy na programie profesjonalnym, czy korzystamy z darmowego oprogramowania, takiego jak Blender? Nasza odpowiedź na to pytanie brzmiała: pracujemy na Blenderze, czyli profesjonalnym i jednocześnie darmowym programie do grafiki 3D. Postanowiliśmy jednak omówić szerzej, dlaczego program do grafiki 3D typu open source może być jednocześnie programem profesjonalnym i dlaczego Blender zasługuje na to miano. 

Niektóre firmy lub fundacje po stworzeniu modelu zarządzania dla danego projektu oprogramowania, udostępniają go szerokiej społeczności w celu dalszego jego rozwoju. Na tym właśnie polega istota programów typu open source. Dalsze projektowanie i rozwój znajduje się w rękach społeczności użytkowników i/lub programistów, którzy sprawiają, że oprogramowanie ewoluuje. Tak jest na przykład w przypadku fundacji Apache, fundacji Eclipse, czy nawet Linux Foundation. Nie inaczej prezentuje się sytuacja programu Blender.

Krótka historia programu Blender

Historia Blendera jest szczególna. Pierwszym autorem i jednocześnie programistą był Ton Roosendaal z holenderskiej firmy NeoGeo, która rozpoczęła swoją działalność w 1988 roku. Dekadę później Roosendaal utworzył nową firmę Not a Number, która miała zająć się dalszą ewolucją bezpłatnego oprogramowania Blender. Program był jednak na tyle zaawansowany, że koszt jego dalszego rozwoju okazał się zbyt wysoki, a inwestorzy się wycofali. 

Byłoby jednak wstydem rozstać się z programem, które mogło rywalizować z ówczesnym gigantem na rynku, jakim był 3D Studio Max. Z odsieczą w tej trudnej sytuacji przyszła cała społeczność Blendera. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy i w imieniu Blender Foundation wykupiono prawa do jego eksploatacji. Odkupienie praw kosztowało fundację 100 000 euro, jednak całą kwotę udało się zebrać zaledwie w ciągu 7 tygodni. 

Ostatecznie twórcy podjęli najlepszą z możliwych decyzji. Odsprzedali kod źródłowy społeczności, na skutek czego od 2002 roku program Blender ma charakter open source. Tym samym jest stale rozwijany i aktualizowany. Osoby, które znają język programowania Python, mogą samodzielnie uzupełniać go własnymi skryptami, ponieważ Blender został zaprojektowany jako oprogramowanie w pełni „rozszerzalne”. Dzięki temu jest obecnie jednym z dominujących programów do grafiki 3D, który dostępny jest dla wszystkich programów operacyjnych. Można go zainstalować zarówno na komputerze Linux, Mac, jak i Windows. 

Jeden program, wiele możliwości

W programie Blender można tworzyć i animować nie tylko obiekty 3D, ale bardzo kompletne wszechświaty i środowiska, które skutecznie umożliwiają tworzenie zarówno wizualizacji architektonicznych, wizualizacji wnętrz, jak również filmów krótkometrażowych i fabularnych, przeznaczonych do wyświetlania w kinach. Ponadto program oferuje szereg zaawansowanych możliwości takich jak rozwijanie UV, teksturowanie oraz oczywiście zaawansowane animowanie 3D. Za pomocą Blendera można także wykonywać wszelkiego rodzaju symulacje fizyczne dla ciał elastycznych, płynów, a nawet cząstek. Dzięki temu graficy mogą uzyskiwać oszałamiające efekty 3D. 

Blender daje ogromne możliwości, a jego interfejs jest bardzo rozbudowany. Z tego powodu może sprawiać problemy w nauce. Jednakże po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.8 interface przeszedł rewolucyjną zmianę, dzięki czemu znacznie zyskał na czytelności. Większość poleceń można jednak wykonać za pomocą skrótów klawiaturowych, co ułatwia i przyspiesza pracę. Wiele paneli, pasków, ikon jest dobrze opisanych, więc można się bardzo szybko odnaleźć. Program pozwala tworzyć także indywidualne konfiguracje, co także stanowi jego ogromną zaletę i usprawnia tworzenie wizualizacji oraz animacji. Można między innymi dodawać lub usuwać sekcje, przenosić je w inne miejsce interfejsu albo zmieniać ich rozmiar.

Infertejs Blender 2.93
Interfejs programu Blender w wersji 2.93.

Blender w przemyśle filmów, animacji i gier wideo

Obecnie Blender jest szeroko stosowany w przemyśle filmowym ze względu na jego niesamowite możliwości w zakresie efektów specjalnych. Przypominamy tylko, że jest to jednak darmowe narzędzie dostępne również dla początkujących. Możliwości programu przyczyniły się do tego, że został on wykorzystany do stworzenia wielu odnoszących sukces animacji i filmów, między innymi „Spider Man 2” “Jurassic World: Upadłe Królestwo”, “Warcraft: Początek”, jak również “Człowiek z wysokiego zamku” (serial), “Hardcore Henry” (film krótkometrażowy), czy “Nowa Generacja” (animacja). 

Blender został wyposażony również w silnik graficzny do gier wideo z Blender Game Engine. Jednakże po uwolnieniu wersji 2.8 deweloperzy zawiesili pracę nad autorskim silnikiem. Dostępny jest natomiast do pobrania silnik, który stworzyła sama społeczność. Ostatnia wersja posiadająca silnik wbudowany wewnątrz oprogramowania Blender to wersja 2.79. Do dziś jest bardzo popularny wśród graczy rozpoczynających tworzenie własnych treści. Jeden z najbardziej popularnych projektów, który w całości powstał w programie Blender to kultowa gra typu open source o nazwie “Yo Frankie”. 

Przy tak wielu funkcjach Blender jest stosunkowo lekkim i niewymagającym programem. Waży od 200 do 300 MB w zależności od aktualnie posiadanej wersji. 

Blender to nie tylko alternatywa dla płatnych programów

Blender jest dla branży 3D tym, czym GIMP dla 2D. Oprogramowanie stanowi ogromną konkurencję dla liderów światowego rynku grafiki 3D, takich jak 3DsMax, Cinema4D, czy Maya. O czym świadczyć może coraz większe wsparcie światowych liderów z branży grafiki. Na stronie Blendera możemy znaleźć sponsorów takich jak Adobe, Epic Games i wielu innych, którzy dostrzegli potencjał w tym oprogramowaniu. Dzięki sile narzędzi do modelowania, animacji, renderowania, a nawet narzędzi czasu rzeczywistego, Blender przedstawia się jako bardzo poważny „outsider”. TYm samym z całą pewnością nie należy kwestionować profesjonalizmu, jaki można osiągnąć dzięki temu zaawansowanemu narzędziu. 

Oczywiście w naszej codziennej pracy nie ograniczamy się tylko do Blendera. Korzystamy także z programów do grafiki 2D umożliwiającej nam dokonywanie zaawansowanego postprocesu finalnego renderu (zdjęcia). Ponadto wykorzystujemy możliwości w zakresie teksturowania, oferowane przez Adobe Substance Painter, czy DaVinci Resolve na potrzeby montażu filmów i animacji. Nie zmienia to faktu, że fundamentem naszej działalności jest Blender 3D, dzięki któremu możemy oferować architektom, producentom i sprzedawcom fotorealistyczne obrazy, zarówno statyczne, jak i dynamiczne.