Organizacja sesji zdjęciowej do niedawna była jedynym sposobem na zaprezentowanie mebli. Przez to, aby rozpocząć sprzedaż nowej kolekcji, producenci polegali na fotografach, których zadaniem było utrwalenie wyglądu produktów. Sytuacja jednak zmieniła się parę lat temu, gdy IKEA, poinformowała, że większość najlepszych zdjęć mebli w katalogach, zarówno tych na białym tle, jak i prezentowanych w odpowiedniej aranżacji, powstała dzięki wizualizacjom 3D. Aby zupełnie odejść od tradycyjnej fotografii, szwedzka marka powołała nawet własny zespół artystów 3D. Pojawia się pytanie: dlaczego wielcy producenci, tacy jak IKEA, Nobilia, Miele i wielu innych decydują się na skorzystanie z wizualizacji 3D, a nawet tworzą w tym celu specjalne zespoły, zamiast skorzystać z tradycyjnej sesji zdjęciowej?
Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się co do zaoferowania producentom mają oba rozwiązania.
1. Czas realizacji
Producenci mebli bardzo dużą wagę przywiązują do czasu realizacji. Konsekwencje przekroczenia terminów są doniosłe i oczywiste: brak zdjęć = brak katalogu; brak katalogu = brak zamówień od sprzedawców detalicznych, brak prezentacji nowych kolekcji, czy brak zainteresowania potencjalnych klientów na targach. Decydując się na sfotografowanie mebli firmy musza przejść długi proces, począwszy od tworzenia prototypów mebli, przez liczne wycieczki objazdowe między warsztatem a studiem fotograficznym, aż po finalną postprodukcję, dzięki której zdjęcia są gotowe do druku.
Fotografowanie 15 krzeseł zajmuje średnio 2 tygodnie.
Wizualizacje 3D tworzone są w zupełnie innym procesie. Producenci mebli zaangażowani są tylko w dwa etapy ich powstawania: przekazanie szczegółów dotyczących projektu oraz zatwierdzenie gotowych grafik. Za to, co dzieje się w międzyczasie, odpowiada dostawca. Dzięki temu firmy nie muszą angażować się w skomplikowaną logistykę, ani brać udziału w czasochłonnych sesjach zdjęciowych.
Sprawniejszy i szybszy proces projektowania to pierwszy powód, dla którego producenci decydują się na skorzystanie z wizualizacji 3D.
2. Wizualizacja 3D mebli to mniej spraw do ogarnięcia
Producenci mebli wprowadzając na rynek nową kolekcję mają na głowie wiele obowiązków. W przypadku organizacji sesji zdjęciowej, należy dodatkowo zadbać o takie kwestie, jak: koordynacja transportu mebli i elementów wystroju, odpowiednia powierzchnia do wynajęcia, znalezienie profesjonalnego fotografa, który również odpowiednio przygotuje zdjęcia pod druk. Oczywiście producent może zlecić to zadanie asystentowi. Ale w ostateczności to on poniesie koszty organizacyjne i wszelkiego rodzaju konsekwencje, jeżeli coś pójdzie nie tak.
Wizualizacja 3D mebli wymaga zaangażowania producenta tylko w dwa, wcześniej już wspomniane etapy realizacji projektu. Oczywiście, zaangażowanie przedstawicieli firmy może być większe, poprzez bieżącą konsultację wyników pośrednich etapów tworzenia wizualizacji. Niemniej jednak producent zawsze może praktycznie wszystkie obowiązki przekazać artystom 3D i skupić się na obowiązkach wymagających jego osobistego zaangażowania.
3. Koszt realizacji
Innym ważnym czynnikiem do rozważenia jest opłacalność. W obu wariantach, wydatki są oczywiście nieuniknione, jednak wizualizacja 3D mebli pozwala uniknąć lub zminimalizować niektóre koszty.
Decydując się na sesję zdjęciową, producenci muszą ponieść między innymi takie wydatki, jak:
- produkcja prototypów – koszt jest wysoki, a prototypy zazwyczaj i tak zostają ostatecznie wyrzucone;
- transport – zarówno produktu, jak i poszczególnych elementów aranżacji;
- wynajem – niezbędne jest wynajęcie miejsca na sesję zdjęciową oraz powierzchni do przechowywania prototypów przed i po sesji zdjęciowej.
Wyobraź sobie, jaki koszt musieliby ponosić producenci, którzy posiadają w swojej ofercie dziesiątki tysięcy egzemplarzy mebli?
4. Wprowadzanie poprawek
Zarówno dla profesjonalnych fotografów, jak i dla grafików 3D, korekty są nieuniknionym elementem procesu każdego zlecenia. Istotna różnica wynika jednak z praktycznego aspektu dokonywania poprawek.
W przypadku sesji zdjęciowych mebli proces korekcji jest dość ograniczony. Zdjęcie zrobione, jest już praktycznie gotowe. Poza kilkoma poprawkami lub modyfikacjami wizualnymi niewiele można później zrobić. W szczególności nie można zmienić wariantu kolorystycznego mebla, czy jego ustawienia. Jeżeli tego typu zmiany okazałyby się konieczne, to niezbędna jest organizacja nowej sesji zdjęciowej.
Wizualizacja 3D mebli jest wolna od tego typu ograniczeń. Modyfikacje związane z otoczeniem (dekoracjami) lub samymi meblami (kolor, faktura) nie stanowią dużego problemu. Na życzenie producenta, zmiany mogą być wprowadzane tyle razy, ile będzie trzeba. Zmiana koloru oświetlenia led? Modyfikacja zabarwienia szyby w komodzie? Możemy to dla Ciebie wykonać.
5. Personalizacja
Każdemu producentowi zależy na tym, aby zaprezentować swoje produkty w niezwykły sposób, w różnych środowiskach. Ponadto istotne jest przedstawienie, że dany egzemplarz fotela jest dostępny w różnych kolorach i klient może wybrać, który z nich będzie najlepiej prezentował się w jego salonie. Z tego względu proces realizacji wizualizacji mebli przebiega w dwóch etapach.
- Grafik 3D tworzy model, który można później łatwo modyfikować. Może zmienić materiał lub kolor szafki, a w razie potrzeby dodać również istotne akcesoria.
- Model zostaje umieszczony we wszystkich wskazanych przez klienta aranżacjach, które artysta 3D tworzy indywidualnie, lub korzysta ze scen z bazy danych, aby jeszcze sprawniej zrealizować zlecenie.
Więcej o promocyjnych wizualizacjach produktu.
Nowe możliwości przed producentami mebli
Teraz wiesz już wszystko, z czym powinien zaznajomić się producent mebli, aby dokonać wyboru między sesją zdjęciową a wizualizacją mebli. Jakość zdjęć i renderingów jest bardzo zbliżona dzięki nieskończonym możliwościom oprogramowania do renderowania, jednak ostateczny koszt przedsięwzięcia i czas realizacji znacznie się od siebie różnią. Od Ciebie zależy, które rozwiązanie wybierzesz. Jeżeli zdecydujesz się na oszałamiająco realistyczne grafiki 3D – zapraszamy do kontaktu. Zadbamy o to, aby Twoje wizualizacje były wykonane na czas i odzwierciedlały pełen potencjał Twoich produktów.